Kaliňákove orgány (ne)činné v trestnom konaní

Autor: Martina Schonard | 16.6.2016 o 10:52 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1148x

"Mňa len mrzí, že takmer jediným dôvodom, ktorý vie pohnúť našou spoločnosťou, sú peniaze....Podobných káuz, ktoré sú podl’a mňa ešte horšie než korupcia má na konte vel’a."

Vo víre udalostí posledných dní mi neunikol komentár istého pána, ktorý na adresu najnovšej kauzy nášho ministra v istom denníku povedal: "Mňa len mrzí, že takmer jediným dôvodom, ktorý vie pohnúť našou spoločnosťou, sú peniaze....Podobných káuz, ktoré sú podl’a mňa ešte horšie než korupcia má na konte vel’a."

Mňa by zaujímalo kol’ko trestných podaní políciu a prokuratúru vôbec ani nezaujme. A ked’ sa aj vyšetrovanie políciou začne (čo už je ten lepší prípad, ked’že sú situácie, kedy vraj policajt rovno človeka odhovorí od podávania trestného oznámenia), vyšetrovanie vedie dostratena a po čase sa jednoducho odloží. A nič sa nedeje. Život si ide na Slovensku d’alej.

Ja mám svoj príklad: v ňom nešlo o peniaze. Išlo „len” o zdravie a život človeka. O Ústavou chránenú ľudskú dôstojnost’.

Pár týždňov sme vedeli, že môj brat, ktorý žil v byte so svojou ex-manželkou a dvomi synmi, je vážne chorý. Vedela som, že je na tom zle, aj psychicky a pravdou bolo aj to, že v tom čase už dost’ pil. Ved’ kto by v jeho situácii, ktorá bola naozaj tažká, odolal... Manželka mu vulgárne nadávala, osočovala, ponižovala, dlhé roky. Znášal to. Pravdou je aj to, že pila aj tá manželka. Učitel’ka bilingválneho gymnázia. Pila dlhodobo, aj v tehotenstve. Litre alkoholu.

V deň ked sme sa náhodou dozvedeli, že brat vraj odpadol a leží doma na podlahe ako to povedal jeho syn v to ráno, vedela som, že „ona” záchranku volat’ asi nebude. A veru nevolala. Nechala môjho brata ležat’, dokial’ po pár hodinách neprišiel nami zavolaný lekár prvej pomoci. Zhodnotil situáciu tak, že brata odviezli do nemocnice. Z nej už nevyšiel. Zomrel po niekol’kých týždňoch.

Do nemocnice sa tá pani ani neunúvala chodit’. Teda, prišla raz - aby mu v telefóne vymazala kontakty na seba a dvoch synov (chcel im zavolat’ ked’ som bola pri ňom ale už v jeho mobile nikto z trojice nebol). Ani žiadne potrebné veci mu do nemocnice nedoniesla. Ani na pohreb neprišli. A to sa o nich celý život môj brat staral. Staral sa tak ako vedel a tak ako mohol. Do konca. Mal 48 rokov ked’ zomrel.

Ked’ sme na tú pani podali trestné oznámenie za neposkytnutie pomoci (paragraf 177 TZ) potešila som sa, ked’ vyšetrovatel’ka poverená prokurátorom, prípad posunula d’alej na políciu aby prípad preverila. Polícia vypočula danú pani a synov a formálne zhodnotila, že kedže tá pani tvrdí, že nevedela, že mu mala poskytnút’ pomoc, chýba polícii dokázanie úmyslu nepomôct’ mu a prípad odložila. Odhliadnuc od faktu, že narušené vzt’ahy boli medzi manželmi dlhodobo a bolo poukázané, že jej správanie hraničilo s týraním. S políciou sa stotožnil aj prokurátor, aj Generálna prokuratúra. Ešte mi odkázali, aby som si neriešila osobné nezhody so švagrinou cez políciu. Reku, dobrý návod: len tvrd’te, že ste nevedeli...polícii to, zdá sa, bude stačit’ a zaoberat’ sa Vami nebude.

Teda, pokial’ ste pre ňu dostatočne nezaujímavý.

Pamätáte si ešte ako štedro Kaliňák rozdával koncom minulého roka odmeny zo svojho ministerstva? Rozdával vraj najviac zo všetkých ministerstiev.

„Na odmeňovanie má vyčlenený balík do 20 miliónov eur v závislosti od úspor, ktoré sa ministerstvu podarí ušetriť,“ povedali z jeho tlačového odboru. (Denník Sme, 6.12.2015)

Šetria teda aj tým, že radšej nevyšetrujú a potom za to ešte odmenu dostanú?

Nie, neviem sa s tým zmierit’. Ako môj brat, za všetku jeho snahu v živote, zomieral v nemocnici bez pomoci a prítomnosti jeho najbližších. Nebol pre štátne inštitúcie hodným človekom.

 Nekradol na vratkách od štátu, nepísalo sa o ňom v novinách. Žil tak ako mohol a vedel.

Čo bude s tými synmi? Čo bude s dvomi mladými chalanmi, ktorí vedeli, že ich otec zomieral bez pomoci sám v nemocnici? Akých l’udí z nich táto spoločnost’, aj svojím pričinením ked’ kryje takéto l’udské zverstvo, vychová ? O žiakoch danej pani učitel’ky nehovoriac... Učí dodnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?